Останнім часом все більше українців задумуються над відкриттям власного бізнесу на просторах Європейського Союзу. ЄС славиться стабільністю економіки і досить непоганими перспективами розвитку бізнесу. Серед багатьох країн ЄС, часто люди віддають перевагу саме Польщі. Польща - це країна, яка всього за 16 років змогла стати 16 республікою в рейтингу найбільш розвинених економік світу.
Відкрити фірму в Польщі можуть як резиденти цієї країни, так і піддані інших держав. Для відкриття фірми в Польщі іноземним громадянам потрібно зібрати необхідний пакет паперів і пройти кілька нескладних процедур по реєстрації компанії. Але варто пам'ятати, що до потенційного бізнесмена з боку Польщі є деякі вимоги.
Основними вимогами є: Повнолітній вік іноземця. Наявність закордонного паспорта. Головна вимога до документа полягає в його терміні дії. Документ повинен бути придатним протягом перших 1.5 років з дати подачі паперів, на реєстрацію фірми в Польщі. Наявність досвіду ведення бізнесу на просторах рідної держави.
Як показує практика бізнесменам не варто відкривати великі компанії. Починати власний бізнес потрібно з чогось невеликого. Іншими словами, варто відкривати фірму малого бізнесу. Дуже недорогими в плані відкриття, але досить прибутковими є підприємства, що займаються сферою обслуговування (невеликі кафе, хостели, міні-готелі).
Якщо хочете офіційно працювати та провадити діяльність в Польщі, Естонії та Литві та інших країнах Євро Союзу, то Вам потрібно відкрити фірму в одній з цих країн.
Перевагами відкритої фірми в одній з країн Шенген Зони:Наступний крок – це за допомогою бази даних Krajowy Rejestr Sądowy (абревіатура – KRS). Цей момент знаменує собою початок офіційного існування ТОВ (SpolkazOO), тобто воно визнається юридичною особою, правовим суб’єктом.
У фірми, яка планує зареєструватися, вже повинні бути:
Назву фірмі можна давати будь-яку, але необхідно вказувати форму власності. Позначити ці відомості можна в розгорнутому вигляді (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), скорочено (spółka z o.o.) або абревіатурою (sp. z o.o.). Обмеження відповідальності передбачає, що члени ТОВ не ризикують своїм майном. Даний привілей накладає обов’язок вести розрахункові книжки, що є її недоліком.
Наступний крок – реєстрація фірмиРеєстраційне посвідчення;
податковий/статистичний (NIP, Regon) номери.
Відправкою даних, що надійшли, та заяв в інші фонди займається Суд. У новоспеченого власника фірми чекають турботи: потрібно подбати про печатки (ціна її виготовлення становить приблизно 50 злотих) і відкрити банківський рахунок для юридичних осіб (вартість цієї послуги відрізняється в різних банках).
Існує варіант з особистої реєстрацією ТОВ, але якщо обставини не дозволяють самостійно з’їздити до Польщі, право на офіційну фіксацію факту створення фірми можна передати довіреній особі. Українці практикують реєстрацію підприємства за дорученням досить часто. Оформити всі документи (особисто або за допомогою довіреної особи) можна дуже швидко – за один день. В цілому, термін реєстрації становить близько місяця:
Після цих проведених процедур і оплат, потрібно одразу зробити електронні ключі, для подання звітності в уряди та державні органи (вартість визначається на місці відповідно до вибраної фірми або безкоштовно в банку, який уповноважений epuap).
Податки в процесі діяльності:Компанії в Польщі платять податок на прибуток організацій (CIT) за єдиною ставкою 19% з отриманого доходу від бізнесу, а фізичні особи можуть обрати податок з фіксованою ставкою 19% з більшої частини доходу від бізнесу. Дохід визначається як різниця між податковими надходженнями (податковими доходами) і податковими витратами в податковому році. Зверніть увагу, що деякі звичайні витрати на ведення бізнесу заборонені для цілей оподаткування, наприклад, штрафи, відсотки за несвоєчасну сплату податку; тому вони не зменшують оподатковуваний дохід.
Партнерства не платять податок на прибуток організацій. На практиці будь-який дохід, отриманий партнерством, розподіляється між його членами, оподатковується і утримується з них, тому подвійного стягування податку на прибуток не відбувається, як це може бути у випадку компанії і її акціонерів. З іншого боку, члени партнерства повинні платити податок на фактичний прибуток партнерства, навіть якщо цей прибуток ще не був розподілений між партнерами.
Якщо є дохід, отриманий протягом податкового року, платник податків повинен виплачувати щомісячні аванси (існує можливість вибору щоквартальних авансів при відкритті бізнесу і на початку кожного податкового року). Більше того, стартап може скористатися спеціальною пільгою, на підставі якої він не платить податок на прибуток з доходів, отриманих протягом другого податкового року; ця сума має бути виплачена рівними частинами протягом наступних податкових років.
Якщо бізнес на початковому етапі створює податковий збиток (тобто Податкові витрати перевищують доходи), він може бути перенесений на 5 податкових років, що настають за роком, в якому був понесений податковий збиток. Однак сума доходу, яка може бути вирахувана в даному році через податкові збитки, не повинна перевищувати 50% від суми збитків, тому найкоротший період для врегулювання податкового збитку за даний рік становить 2 податкових роки. Будь-які зміни в складі акціонерів не впливають на право на використання податкових кредитів, але податкові збитки втрачаються в більшості угод з реструктуризації (при злиттях і поглинаннях), включаючи, наприклад, взяття керівництва іншою компанією з податковим збитком.
Через правила оподаткування найбільш популярними формами ведення бізнесу для компаній-початківців є товариство з обмеженою відповідальністю (Sp. Z o.o.) і командитне товариство (Sp.k.), хоча існує кілька інших моделей, які можуть бути корисні на практиці в залежності від бізнес-кейса.
Sp. Z о.о. виплачує 19% податку на свій прибуток, а розподіл дивідендів акціонерам обкладається 19% польським податком на дивіденди (якщо акціонером не є компанія з ЄС, що володіє щонайменше 10% акцій при додаткових умовах або угода про уникнення подвійного оподаткування знижує ставку податку на дивіденди).
Фінансування бізнесуІснує кілька типових способів введення коштів в стартап, в тому числі:
Приклад: сума податку зазвичай становить 5 злотих на кожні 1 000 злотих збільшення статутного капіталу. Однак в разі товариства з обмеженою відповідальністю акції номінальною вартістю 1 000 злотих можуть бути придбані з премією за акцію, тобто акціонер платить не 1 000 злотих, а, наприклад, 2000 злотих за них. В такому випадку емісійний дохід не оподатковується, тому, якщо компанія отримує 2 000 злотих, сума, з якої сплачується гербовий збір, становить всього 1 000 злотих.
Польський ПДВ відповідає правилам ЄС і, в основному, охоплює будь-які поставки товарів і послуг в Польщі. Ставки ПДВ на 2015 рік:
Ставки ПДВ | Приклади |
23% - стандартна ставка | Більшість товарів і послуг |
8% | Деяке медичне обладнання, медикаменти та ін. |
5% | Необроблена їжа |
0% | Поставки товарів / послуг в межах ЄС, експорт товарів |
Звільнено | Фінансові, освітні або медичні послуги |
Приклади: Ви не можете вирахувати вхідний ПДВ, зокрема, з рахунків за готелі чи ресторани і, як правило, можете вирахувати тільки 50% від вхідного ПДВ на паливо для легкових автомобілів.
Перевищення вихідного ПДВ над вхідним ПДВ сплачується в податкову інспекцію. У разі, якщо вхідний ПДВ вище, ніж вихідний ПДВ в конкретному місяці/кварталі, платник податків має право обрати, чи хоче він:
VAT (ПДВ) сплачується щомісяця, але ви можете обрати квартальний розрахунок - в останньому випадку необхідно ретельно спланувати грошовий потік, щоб уникнути ситуації, коли у стартапа відсутні кошти для сплати податку.
Оскільки під час перевірок польські податкові органи використовують формальний підхід, особливо іноземним інвесторам, які започатковують бізнес в Польщі, слід приділити особливу увагу двом аспектам ПДВ:
Назва податку | База нарахування податку |
Податок на нерухомість (RET) |
Податок на нерухомість (RET) -Податок стягується з володіння землею, будівлями і деякими об'єктами нерухомості. - Сума податку розраховується виходячи з площі землі, будівель і податкової вартості будівництва. |
Акциз |
-Податкові збори на виробництво або постачання певних обраних товарів, наприклад, палива. -Польське законодавство, що відповідає правилам ЄС. |
Податок на вантажні автомобілі | - Податок стягується з власників вантажних автомобілів, автобусів і причепів. |
Корисні посилання для користування в процесі діяльності:
Перевірити сплату зарплатних податків можна через E-PUAP або PUE.
А також можна зареєструвати фірму особисто через інтернет в Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Інформаційно-туристична агенція Ozaran пропонує своїм клієнтам послуги з оформлення візи в країни ЄС а також в Америку, Канаду, Китай і Великобританію. З нашою компанією питання про те, де і як отримати візу, не є проблемою: фахівці компанії допоможуть максимально прискорити і спростити складну процедуру оформлення візи.